PRDDA1-16F-BB0BW - TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Manufacturer Part Number:PRDDA1-16F-BB0BW
Manufacturer:TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part of Description:SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
TypeDescription
SeriesPRD
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitDPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating (Amps)16A (AC)
Voltage Rating - AC125 V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingO -
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.60mm x 25.40mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3008
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related TE Connectivity ALCOSWITCH Switches Components
54-709-G
54-709-G NTE Electronics, Inc.
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V...