PRDDB1-16F-BA000 - TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Manufacturer Part Number:PRDDB1-16F-BA000
Manufacturer:TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part of Description:SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
TypeDescription
SeriesPRD
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitDPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating (Amps)16A (AC)
Voltage Rating - AC125 V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapAmber
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorNeon, Amber
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.60mm x 25.40mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C