PRASD1-16F-BB000 - TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Manufacturer Part Number:PRASD1-16F-BB000
Manufacturer:TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part of Description:SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
TypeDescription
SeriesPRA
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating (Amps)16A (AC)
Voltage Rating - AC125 V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionDust Proof
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C