QPDF-600-48 - Qualtek Electronics Corp.
Manufacturer Part Number:QPDF-600-48
Manufacturer:Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:AC/DC CONVERTER 48V 600W
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:62 In Stock
TypeDescription
SeriesQPDF-600 (600W)
PackageBulk
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13.6A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency90%
Operating Temperature-30°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.58" L x 4.59" W x 1.67" H (218.0mm x 116.5mm x 42.5mm)