NLP65-9920 - Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
Manufacturer Part Number:NLP65-9920
Manufacturer:Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
Part of Description:AC/DC CONVERTER 5V 24V 65W
TypeDescription
SeriesNLP65-M (75W)
Package-
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A, 2A
Power (Watts)65W (75W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)