MINT1022A1205I01 - SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Manufacturer Part Number:MINT1022A1205I01
Manufacturer:SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Part of Description:AC/DC CONVERTER 12V 22W
TypeDescription
SeriesMINT1022 (22W)
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts)22W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.50" L x 2.00" W x 0.67" H (88.9mm x 50.8mm x 17.0mm)