P51-1500-A-N-MD-5V - SSI Technologies, Inc.
Manufacturer Part Number:P51-1500-A-N-MD-5V
Manufacturer:SSI Technologies, Inc.
TypeDescription
SeriesMediaSensor™
PackageBox
Part StatusObsolete
ApplicationsIndustrial Automation
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500PSI (10342.14kPa)
Output TypeAnalog Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8V ~ 30V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C