ESQT-114-03-L-S-309 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:ESQT-114-03-L-S-309
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN SOCKET 14POS 0.079 GOLD PCB
REMARK
Buy the ESQT-114-03-L-S-309 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
StyleBoard to Board or Cable
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.309" (7.85mm)
Contact Length - Post0.149" (3.78mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin
Features-
Current Rating (Amps)4.5A per Contact
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3495
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
5024940370 Woodhead - Molex
CONN RCPT 3POS 0.079 TIN SMD R/A...