953110-2000-AR-PT - 3M
Manufacturer Part Number:953110-2000-AR-PT
Manufacturer:3M
Part of Description:CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD
TypeDescription
Series953
PackageTube
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Board
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin
Mated Stacking Heights-
Ingress Protection-
FeaturesPick and Place
Current Rating (Amps)1A
Voltage Rating1000VDC