ESQT-120-02-M-Q-780 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:ESQT-120-02-M-Q-780
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
REMARK
Buy the ESQT-120-02-M-Q-780 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesESQT
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeElevated Socket
Contact TypeForked
StyleBoard to Board or Cable
Number of Positions80
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating20.0µin (0.51µm)
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.780" (19.80mm)
Contact Length - Post0.070" (1.78mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin
Mated Stacking Heights-
Ingress Protection-
Features-
Current Rating (Amps)4.5A per Contact
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 4693
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
833-87-058-10-273101 Preci-Dip
CONN SOCKET 58POS 0.079 GOLD PCB...
851-47-071-10-002000 Mill-Max
CONN RCPT 71POS 0.05 GOLD PCB...
322-13-163-41-001000 Mill-Max
CONN RCPT 63POS 0.1 GOLD PCB...