ESQT-110-02-G-D-388 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:ESQT-110-02-G-D-388
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB
REMARK
Buy the ESQT-110-02-G-D-388 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
StyleBoard to Board or Cable
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating20.0µin (0.51µm)
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.388" (9.86mm)
Contact Length - Post0.462" (11.73mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostGold
Features-
Current Rating (Amps)4.5A per Contact