BCS-145-L-D-DE-090 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:BCS-145-L-D-DE-090
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN RCPT 90POS 0.1 GOLD PCB
REMARK
Buy the BCS-145-L-D-DE-090 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Board
Number of Positions90
Number of Positions Loaded89
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Current Rating (Amps)4.6A per Contact
Voltage Rating475VAC