92090-018TRLF - Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Manufacturer Part Number:92090-018TRLF
Manufacturer:Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Part of Description:CONN RCPT 18POS 0.079 GOLD SMD
TypeDescription
SeriesMinitek®
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Style-
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating8.00µin (0.203µm)
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.091" (2.30mm)
Contact Length - Post-
Operating Temperature-
Material Flammability Rating-
Contact Finish - PostGold
Mated Stacking Heights-
Ingress Protection-
FeaturesBoard Guide, Pick and Place
Current Rating (Amps)-
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 4397
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Storage & Server IO (Amphenol ICC) Components
410-83-258-41-105101 Preci-Dip
CONN SOCKET 58POS 0.1 GOLD SMD...
399-93-122-10-003000 Mill-Max
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB R/A...