55508-038LF - Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Manufacturer Part Number:55508-038LF
Manufacturer:Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Part of Description:CONN RCPT 38POS 0.079 GOLD SMD
TypeDescription
SeriesMinitek® 2.00mm
PackageTube
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Board
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating1.97µin (0.050µm)
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.091" (2.30mm)
Contact Length - Post-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin
Mated Stacking Heights-
Ingress Protection-
Features-
Current Rating (Amps)2A
Voltage Rating200V
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1559
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Storage & Server IO (Amphenol ICC) Components
310-43-117-41-105000 Mill-Max
CONN RCPT 17POS 0.1 GOLD SMD...
411-87-226-41-001101 Preci-Dip
CONN SOCKET 26POS 0.1 GOLD PCB...