ESQT-111-02-L-S-371 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:ESQT-111-02-L-S-371
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN SOCKET 11POS 0.079 GOLD PCB
REMARK
Buy the ESQT-111-02-L-S-371 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
StyleBoard to Board or Cable
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.371" (9.42mm)
Contact Length - Post0.479" (12.17mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin
Features-
Current Rating (Amps)4.5A per Contact
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 2670
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
316-47-120-41-006000 Mill-Max
CONN SOCKET 20POS 0.1 GOLD PCB...
851-93-040-10-001000 Mill-Max
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD PCB...