M80-4211201 - Harwin
Manufacturer Part Number:M80-4211201
Manufacturer:Harwin
Part of Description:CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD PCB
TypeDescription
SeriesDatamate J-Tek
PackageTube
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Board or Cable
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeScrew Lock
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating12.0µin (0.30µm)
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.205" (5.20mm)
Contact Length - Post0.181" (4.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin-Lead
Mated Stacking Heights7.3mm, 7.55mm
Ingress Protection-
FeaturesJackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Current Rating (Amps)-
Voltage Rating120V