956228-2000-AR-TP - 3M
Manufacturer Part Number:956228-2000-AR-TP
Manufacturer:3M
Part of Description:CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:644 In Stock
TypeDescription
Series956
PackageTube
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Board
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin
Mated Stacking Heights-
Ingress Protection-
Features-
Current Rating (Amps)1A
Voltage Rating1000VDC