SSW-123-23-L-S - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:SSW-123-23-L-S
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB
REMARK
Buy the SSW-123-23-L-S Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesSSW
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Contact TypeForked
StyleBoard to Board or Cable
Number of Positions23
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post0.394" (10.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin
Mated Stacking Heights-
Ingress Protection-
Features-
Current Rating (Amps)5.7A per Contact