JB15HAP-1B - NKK Switches
Manufacturer Part Number:JB15HAP-1B
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V
TypeDescription
SeriesJB
PackageTray
Part StatusActive
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.125A @ 24VDC
Actuator TypeSquare Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, Vertical14.70mm
Actuator Length, Right Angle-
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline10.00mm x 10.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Operating Force265gf
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesProcess Sealed
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1569
Minimum: 1
Related NKK Switches Components
8-1437565-1 TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V...