UB204KW036G-3JB - NKK Switches
Manufacturer Part Number:UB204KW036G-3JB
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:LED PANEL INDICATOR BLUE 3.6V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:310 In Stock
TypeDescription
SeriesUB2
PackageBulk
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage3.6V
Current30mA
Panel Cutout ShapeSquare
Panel Cutout Dimensions0.69" x 0.69" (17.53mm x 17.53mm)
Lens Size15.00mm