LB01KW01-28-CJ - NKK Switches
Manufacturer Part Number:LB01KW01-28-CJ
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:IND PB ILLUM SQ BLK 28V RED
TypeDescription
SeriesLB
PackageBox
Part StatusObsolete
Type-
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyClear
Ratings-
Voltage-
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.64" (16.26mm)
Lens Size13.20mm
Lens StyleSquare with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3683
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related NKK Switches Components
6572702303F
6572702303F Dialight
LED 17.46MM GREEN DIFF PNL MNT...