LB02KW01-28-BJ - NKK Switches
Manufacturer Part Number:LB02KW01-28-BJ
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:INCAND PANEL INDICATOR WHITE 28V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:652 In Stock
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeIncandescent
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.87" (22.10mm)
Lens Size19.00mm Dia
Lens StyleRound with Flat Top
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 652
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related NKK Switches Components
5571002203F
5571002203F Dialight
LED PNL MT 11/16" 5V WT WHITE...