P01-12C-1B - NKK Switches
Manufacturer Part Number:P01-12C-1B
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:INCAND PANEL INDICATOR RED 12V
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage12V
Current50mA
Panel Cutout ShapeRectangle
Panel Cutout Dimensions0.66" x 0.74" (16.70mm x 18.70mm)
Lens Size16.20mm x 16.00mm