KB02KW01-28-JC - NKK Switches
Manufacturer Part Number:KB02KW01-28-JC
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:INCAND PANEL INDICATOR RED 28V
TypeDescription
SeriesKB
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.48" (12.19mm)
Lens Size11.60mm Dia