LB03KW01-12-BJ - NKK Switches
Manufacturer Part Number:LB03KW01-12-BJ
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:INCAND PANEL INDICATOR WHITE 12V
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeIncandescent
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage12V
Current60mA
Panel Cutout ShapeRectangle
Panel Cutout Dimensions0.88" x 0.64" (22.35mm x 16.26mm)
Lens Size19.40mm x 13.20mm
Lens StyleRectangle with Flat Top
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1121
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related NKK Switches Components
6561206304F
6561206304F Dialight
LED 1/2" FLAT GRN 28VDC TERM...