YB03KW01-5D24-JB - NKK Switches
Manufacturer Part Number:YB03KW01-5D24-JB
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:LED PANEL INDICATOR AMB 24V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:379 In Stock
PackageBulk
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorAmber
Lens ColorAmber
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current10mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Size21.00mm x 15.00mm
Lens StyleRectangle with Flat Top
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)