YB02KW01-28-GB - NKK Switches
Manufacturer Part Number:YB02KW01-28-GB
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:INDICATOR PB RND BLU 28V ILLUM
TypeDescription
SeriesYB
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage-
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Size15.00mm Dia
Lens StyleRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)