LB03KW01-12-EJ - NKK Switches
Manufacturer Part Number:LB03KW01-12-EJ
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:INCAND PANEL INDICATOR YLW 12V
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeIncandescent
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage12V
Current60mA
Panel Cutout ShapeRectangle
Panel Cutout Dimensions0.88" x 0.64" (22.35mm x 16.26mm)
Lens Size19.40mm x 13.20mm
Lens StyleRectangle with Flat Top
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)