YB02KW01-5F24-JB - NKK Switches
Manufacturer Part Number:YB02KW01-5F24-JB
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:LED PANEL INDICATOR GRN 24V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:369 In Stock
PackageBulk
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current10mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Size16.00mm Dia
Lens StyleRound with Flat Top
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)