LB03GW01-5C12-JC - NKK Switches
Manufacturer Part Number:LB03GW01-5C12-JC
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:LED PANEL INDICATOR RED 12V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:260 In Stock
TypeDescription
SeriesLB
PackageBulk
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current26mA
Panel Cutout ShapeRectangle
Panel Cutout Dimensions0.88" x 0.64" (22.35mm x 16.26mm)
Lens Size19.40mm x 13.20mm
Lens StyleRectangle with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)