P01-28C-1A - NKK Switches
Manufacturer Part Number:P01-28C-1A
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:INCAND PANEL INDICATOR RED 28V
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage28V
Current22mA
Panel Cutout ShapeRectangle
Panel Cutout Dimensions0.66" x 0.74" (16.70mm x 18.70mm)
Lens Size16.20mm x 16.00mm
Lens StyleRectangle with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3731
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related NKK Switches Components
6092122120F
6092122120F Dialight
LED PNL MT 9MM 6V BLACK RED...