LB01KW01-5C12-JC - NKK Switches
Manufacturer Part Number:LB01KW01-5C12-JC
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:IND PB ILLUM SQ LB SER RED SLD
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:256 In Stock
TypeDescription
SeriesLB
PackageBox
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyClear
RatingsAC
Voltage12V
Current26mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.64" (16.26mm)
Lens Size13.20mm
Lens StyleSquare with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)