LB01KW01-5F24-JB - NKK Switches
Manufacturer Part Number:LB01KW01-5F24-JB
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:LED PANEL INDICATOR GRN 24V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:251 In Stock
TypeDescription
SeriesLB
PackageBulk
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current13mA
Panel Cutout ShapeSquare
Panel Cutout Dimensions0.64" x 0.64" (16.20mm x 16.20mm)
Lens Size13.20mm
Lens StyleSquare with Flat Top
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)