YB02WKW01-12-CB - NKK Switches
Manufacturer Part Number:YB02WKW01-12-CB
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:INCAND PANEL INDICATOR RED 12V
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage12V
Current60mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Size16.00mm Dia
Lens StyleRound with Flat Top
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1562
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related NKK Switches Components
6781112321F
6781112321F Dialight
8MM HR/R PMI-6VDC W/O-RING...