PE-0805FB601ST - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-0805FB601ST
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FERRITE BEAD 600 OHM 0805 1LN
TypeDescription
SeriesFB
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
Filter TypeSignal Line
Number of Lines1
Impedance @ Frequency600 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)500mA
DC Resistance (DCR) (Max)300mOhm
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.041" (1.05mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)