IPSLU-GP015-D - Sensata Technologies – Cynergy3
Manufacturer Part Number:IPSLU-GP015-D
Manufacturer:Sensata Technologies – Cynergy3
Part of Description:LW PRSSR TRNS 0-15PSIG 0.5-4.5V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:69 In Stock
TypeDescription
SeriesIPSLU
PackageBox
Part StatusActive
ApplicationsIndustrial Automation
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15PSI (103.42kPa)
Output TypeAnalog Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9V ~ 32V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure75PSI (517.11kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 80°C