IPSU-GP150-6 - Sensata Technologies – Cynergy3
Manufacturer Part Number:IPSU-GP150-6
Manufacturer:Sensata Technologies – Cynergy3
Part of Description:PRSSR TRNS 0-150PSIG 0-5V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:89 In Stock
TypeDescription
SeriesIPSU
PackageBox
Part StatusActive
ApplicationsIndustrial Automation
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure150PSI (1034.21kPa)
Output TypeAnalog Voltage
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9V ~ 32V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 80°C