MLH100PGL01G - Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Manufacturer Part Number:MLH100PGL01G
Manufacturer:Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:SENSOR AMP 100PSI 1-5VDC OUT
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:89 In Stock
TypeDescription
SeriesMLH
PackageBulk
Part StatusActive
ApplicationsIndustrial Automation
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100PSI (689.48kPa)
Output TypeAnalog Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8V ~ 30V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1m
Maximum Pressure300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C