BCS-128-L-D-PE-056 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:BCS-128-L-D-PE-056
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN RCPT 56POS 0.1 GOLD PCB
REMARK
Buy the BCS-128-L-D-PE-056 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesTiger Claw™ BCS
PackageTube
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Pass Through
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Board
Number of Positions56
Number of Positions Loaded55
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post0.128" (3.25mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin
Mated Stacking Heights-
Ingress Protection-
Features-
Current Rating (Amps)4.6A per Contact
Voltage Rating475VAC
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3975
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
316-87-124-41-013101 Preci-Dip
CONN SOCKET 24POS 0.1 GOLD PCB...
316-43-128-41-008000 Mill-Max
CONN SOCKET 28POS 0.1 GOLD PCB...