BCS-138-L-S-HE-011 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:BCS-138-L-S-HE-011
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN RCPT 38POS 0.1 GOLD PCB R/A
REMARK
Buy the BCS-138-L-S-HE-011 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Board
Number of Positions38
Number of Positions Loaded37
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post0.125" (3.18mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Current Rating (Amps)4.6A per Contact
Voltage Rating475VAC