950440-8200-AR-TR - 3M
Manufacturer Part Number:950440-8200-AR-TR
Manufacturer:3M
Part of Description:CONN RCPT 40P 0.079 GOLD SMD R/A
TypeDescription
Series950
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Board
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Insulation ColorBlack
Insulation Height0.193" (4.90mm)
Contact Length - Post-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Contact Finish - PostTin
Mated Stacking Heights-
Ingress Protection-
Features-
Current Rating (Amps)1A
Voltage Rating1000VDC