VS-20CTQ150S-M3 - Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Manufacturer Part Number:VS-20CTQ150S-M3
Manufacturer:Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:DIODE SCHOTTKY 150V 10A D2PAK
TypeDescription
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackageTube
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880 mV @ 10 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C