UG18BCTHE3/45 - Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Manufacturer Part Number:UG18BCTHE3/45
Manufacturer:Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:DIODE ARRAY GP 100V 18A TO220AB
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusObsolete
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 9 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C