12CTQ035 - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:12CTQ035
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:12A, 35V, TO-220AB,SCHOTTKY RECT
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600 mV @ 6 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800 µA @ 35 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C