RB218T-30NZC9 - ROHM Semiconductor
Manufacturer Part Number:RB218T-30NZC9
Manufacturer:ROHM Semiconductor
Part of Description:SUPER LOW IR, 30V, 20A, ITO-220A
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720 mV @ 10 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction150°C