FR01KR10H-S - NKK Switches
Manufacturer Part Number:FR01KR10H-S
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 5V
TypeDescription
SeriesFR01
PackageTube
Part StatusActive
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating (Amps)100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1455
Minimum: 1
Related NKK Switches Components
435802-2 TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
SWITCH PIANO DIP SPST 25MA 24V...
210-6MS
210-6MS CTS Corporation
SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V...
78B06S
78B06S Grayhill, Inc.
SWITCH SLIDE DIP SPST 150MA 30V...
1825058-1 TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 24V...
RTE1000R14
RTE1000R14 C&K
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 30V...
210-9MSFD
210-9MSFD CTS Corporation