FR01FC10H-06XL - NKK Switches
Manufacturer Part Number:FR01FC10H-06XL
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:SW ROTARY DIP BCD COMP 100MA 5V
TypeDescription
SeriesFR01
PackageBulk
Part StatusActive
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating (Amps)100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C