P01-12-C-1A - NKK Switches
Manufacturer Part Number:P01-12-C-1A
Manufacturer:NKK Switches
Part of Description:INDICATOR 12V RED CAP BK MLW ILL
TypeDescription
SeriesP01
PackageTray
Part StatusObsolete
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyClear
RatingsAC
Voltage12V
Current50mA
Panel Cutout ShapeRectangle
Panel Cutout Dimensions0.66" x 0.74" (16.76mm x 18.80mm)
Lens Size16.20mm x 16.00mm