SFSD-15-28C-G-04.44-SR - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:SFSD-15-28C-G-04.44-SR
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
REMARK
Buy the SFSD-15-28C-G-04.44-SR Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesTiger Eye™ SFSD
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeSocket to Individual Wire Leads
Number of Positions30
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable-
Length0.370' (112.78mm, 4.44")