SFSD-10-28C-G-03.26-D-NDX - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:SFSD-10-28C-G-03.26-D-NDX
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
REMARK
Buy the SFSD-10-28C-G-03.26-D-NDX Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesTiger Eye™ SFSD
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable-
Length0.272' (82.80mm, 3.26")